Historia Dąbki

Historia Dąbki

Już w XIII wieku książę Świętopełk podarował teren dzisiejszej osady Dąbki we władanie cystersom z Darłowa. Dokładna data powstania miejscowości nie jest znana, najstarsza wzmianka o Dąbkach pochodzi z 1493 roku.  Po upadku klasztoru wieś przez krótki okres była własnością książąt zachodniopomorskich, od których w roku 1550 odkupiło ją miasto Darłowo.

W końcu XVIII wieku w Dąbkach mieszkało około 250 osób, głównie rybaków i rolników. W 1895 Dąbki liczyły 260 mieszkańców. We wsi były 44 budynki i 45 gospodarstw rodzinnych. 

Dąbki jako uzdrowisko i kąpielisko nadmorskie rozpoczęły swoją karierę już na początku XX wieku. Elektryfikację wsi rozpoczęto w 1918 roku. W 1927 roku zbudowano szosę Koszalin – Darłowo. W 1939 roku we wsi była szkoła, dwie karczmy, obie z dużymi świetlicami oraz sanatorium należące do berlińskiej kasy chorych. Do wsi przybywało coraz więcej turystów,   wydawano nawet prospekty z informacjami o kwaterach prywatnych. Jednak mieszkańcy wsi nadal żyli przede wszystkim z rybołówstwa. Tuż po II Wojnie Światowej stacjonowały tutaj wojska radzieckie. Od lat 60-tych ubiegłego wieku powstało w Dąbkach wiele nowoczesnych ośrodków wczasowych i sanatoryjnych.

W 2007 roku Dąbki oficjalnie uzyskały status Uzdrowiska. Dziś znajduje się tutaj kilka wysokiej jakości ośrodków uzdrowiskowych z bazą zabiegową i SPA, w 2009 roku planowane jest uruchomienie czterogwiazdkowych hoteli.

Do dziś z zabytkowej zabudowy Dąbek została tylko jedna chata rybacka z muru pruskiego (znajduje się przy ul. Sztormowej 4).

 

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dabki.pl nie odpowiada.

 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00