Kościoły w Darłowie

Zabytkowe kościoły w Darłowie

Do naszych czasów zachowały się W Darłowie trzy średniowieczne kościoły Kościół Mariacki, Kościół św. Gertrudy i Kościół św. Jerzego.

Kościół Mariacki 

  • Kościół Mariacki został ukończony w 1321 roku. A w roku 1394 dobudowano do niego wieżę. Następnie zakrystię oraz boczne kaplice. Niestety nie omijały tego kościoła pożary. Świątynia stała w ogniu aż czterokrotnie. Najtragiczniejszy w skutkach był pożar z roku 1676. Wówczas spłonęła wieża i całe wnętrze Kościoła. To miejsce spoczynku wielu znanych ludzi: Eryka I - króla Danii, Norwegii i Szwecji, Elżbiety żony Bogusława XIV, czy księżnej Jadwigi.

Kościół św. Gertrudy 

  • Kościół św. Gertrudy to jedyna tego typu budowla w Polsce – wybudowana w stylu skandynawskiego gotyku. Wybudowany został na planie sześciokątu, z zewnętrznym dwunastokątnym obejściem. Całość przykryta jest dwunastospadowym, pokrytym gontem dachem. Na środku dachu znajduje się sześcioboczna wieżyczka z wysokim, ostrosłupowym hełmem zwieńczonym kulą krzyżem oraz kogutem. We wnętrzu kościoła można podziwiać gwieździste sklepienie, freski św. Gertrudy - patronki żeglarzy - oraz godła cechu piwowarów i szewców. Okna tego kościoła wzorowane były na bulajach statków.

Kościół św. Jerzego 

  • Kościół św. Jerzego jest kolejnym nietypowym kościołem - nie chodzi o jego styl architektoniczny. Jego nietypowość odnosi się do miejsca budowy - poza murami miasta Darłowo. Spowodowane to było troska o bezpieczeństwo mieszczan - gdyż kościół ten pełnił funkcję szpitala. A właściwie dwóch gdyż, w obrębie kościoła, były szpitale św. Jurgena - dla trędowatych i Ducha Świętego.
Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.dabki.pl nie odpowiada.

 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00